X
تبلیغات
زولا


طرح پیشنهادی شرکت مهندسین مشاور موج نو، یکی از هشت طرح لیست برگزیده ی رقابت طراحی پاویون ایران در نمایشگاه اکسپو 2015 میلان می باشد که ماهیت و جوهره ی ایران را در فرم هایی ارگانیک به نمایش گذاشته است.

شعار اصلی اکسپو 2015، " تغذیه زمین ، انرژی برای حیات "، شناخت طراح از آثار و نشانه های پخت غذا در فرهنگ، ادب و هنر ایرانی را در کنار هم آورده است. کانسپت ایده ی طرح معماران موج نو، باغ ایرانی، بازتابی از چرخه حیات یک درخت ست: ارگانیسم زنده ای که از خاک تغذیه می کند، رشد می کند و شکوفه می دهد، پیش از آن که مردم را تغذیه کند، در سراسر زمین گسترده شود تا حمایتش را اثبات نماید.

به عقیده ی معماران این اثر " درخت، محیطی دلپذیر را در زیر سایه خود پیشکش می کند، تهویه طبیعی را تامین می کند و در روزهای بارانی میلان، به سرپناه بدل می گردد." " پاویون ایران بایستی تصویری جذب کننده از تمدن پرقدمت خود، هنر، ویژگی های تاریخی و حوادث فرهنگی همراه با ارتباطی نزدیک با کشاورزی، غذا و تکنولوژی باشد."

" برای یادآوری ساختار گنبدها و تکنیک های مختلف گذار از اشکال چندضلعی و هندسی به دایره در آثار تاریخی ایرانی، ما بر آن شدیم تا با استخراج و استفاده از الگویی پارامتریک از گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهان، به بازی درونی نور و سایه و یکپارچه سازی معماری با ساختار آن بپردازیم. "

" به عنوان پیامدی از قوس های متداوم و فضای باز در کنار جریان آب، تهویه طبیعی در سراسر پاویون بوجود می آید. در همین حال، آب باران نیز جمع آوری شده و در مخزنی نگهداری می شود تا فیلتر شده و در قسمت های پایین تر پاویون توزیع گردد تا مورد مصرف قرار گیرد. پنل های خورشیدی بر روی سقف قرار گرفته اند تا با دریافت مقدار بیشتری از نور خورشید به تامین درصد بالایی از انرژی مورد نیاز غرفه کمک نمایند."

 

 
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد