دفتر استانبولی معماران مانچو ، اولین تصاویر طرح پیشنهادی خود را برای رقابت در " طراحی مفهومی در معماری مسجد " که توسط شهرداری شهر قیصریه در ترکیه برگزار گشته را ارائه داده است. در این طرح ، با حفظ اصل استفاده از یک حجم بزرگ منفرد ، یک فرم سلب دیگر جایگزین گنبد همیشگی در مساجد شده است : یک مکعب شیبدار .

" کعبه " ، مقدسترین مکان برای همه مسلمانان جهان است ؛ محلی که همه دعاگویان بر گرد آن می چرخند و نشانی ست از سادگی و خشوعی که به مسلمانان توصیه شده است. این نقطه شروعی برای طراحی این حجم مکعبی مابل بوده است تا پلانی مستطیل شکل را حفظ کند که از اصول اساسی برنامه ریزی برای خطوط پیوسته نماز است. دگرگونی ایجاد شده در حجم از حرکات خم شدن و سجده در نماز بدست آمده است و سطوح متعلق به نمازکزاران ، با اختلاف ارتفاعی در کف به سمت قبله هدایت می شوند.


 

 
شیب داخلی ایجاد شده به فضای بیرونی بسط داده می شود و حیاط را به دو بخش تقسیم میکند. در قسمت مرتفع تر حیاط ، نماز جمعه، عید فطر و تشییع جنازه انجام می شود در حالیکه قسمت پایین تر با عمق 1.5 متر از سطح زمین قرار گرفته است و با ضمایم مسجد محدود شده است. محل وضو نیز در این قسمت قرار دارد تا دسترسی آسانی برای نمازگزاران داشته باشد . آب موجود در تسهیل تهویه طبیعی، عبور نور طبیعی به داخل و خنک کردن مسجد کمک بسزایی می کند.


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد